08 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fantezia promite revanşa la Naţionale
Aşa cum ne-a obişnuit în ultimii ani, Clubul de Dans Sportiv “Total Dance” din Piteşti a organizat cu o săptămână înaintea Campionatului Naţional „Bucharest DanceFest”, concurs naţional de dans sportiv, care a ajuns la cea de-a treia ediţie. Sala Antilopa din Bucureşti, gazda acestei manifestaţii, a fost schimbată în bine: începând de la amenajarea sălii, total diferită de anii anteriori, montarea peste suprafaţa de joc a unui parchet special de dans şi până la numărul mare de participanţi (peste 420 de perechi), putem spune că acest concurs a fost o reuşită. Fiind al doilea concurs din acest an, Clubul Fantezia a decis să trimită pentru verificare nouă perechi, începând de la clasa hobby şi terminând cu openurile. Aşa cum era de aşteptat, şapte din cele nouă perechi au terminat competiţia în finalele concursurilor la care au participat, după cum urmează: locul II a fost ocupat de perechile Ionaşcu Dragos - Iuraşcu Giulia, la open basic standard 16-35 ani şi Irimia Robert - Bezman Cristina, la open basic standard 14-15 ani; locul IV a fost obţinut de perechile Irimia Robert - Bezman Cristina, la open basic latino 14-15 ani şi Drăgan Florin - Lazăr Mara, clasa hobby 10-11 ani; locul VI a fost obţinut de perechile Borcea Rareş - Mogoş Beatrice, la clasa E 6-11 ani şi Lefter Rareş - Ursu Maria, la clasa hobby 6-9 ani; locul VII a fost adjudecat de perechile: Zaharia Ciprian - Ursu Eleni, clasa D 12-13 ani şi Pitulice Tudor - Frangolea Bianca, clasa hobby 10-11 ani.
„De mult nu ne-am mai întors de la o competiţie fără locul I. Cu toate acestea, eu sunt mulţumită de evoluţia sportivilor pe care îi antrenez, mai ales dacă ţinem cont şi de faptul că o mare parte din perechi au trecut în clasele superioare de dans sau au schimbat categoria de vârstă. În această perioadă s-a pus accent pe pregătirea perechilor care vor participa la Campionatul Naţional pe secţiuni de dans de la Cluj. Testul pentru toate perechile clubului va fi la concursul de la Brăila de la sfârşitul lunii martie, concurs după care se vor stabili perechile care vor merge la Campionatul Naţional pe clase de dans, de la Reşiţa. De-asemenea, săptămâna aceasta am definitivat  pregătirea celor şapte perechi care vor reprezenta clubul Fantezia la Campionatul Naţional de la Cluj şi, sperăm din tot sufletul să ne atingem obiectivele propuse”, ne-a declarat antrenorul Dana Lefter.