01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
FCM Dunărea şi Politehnica continuă seria amicalelor
Dacă e miercuri, e ziua amicalelor. Stadionul Siderurgistul a găzduit partida Politehnica - Bujorii Tg. Bujor, liderul Ligii a IV-a. Studenţii lui Mihai Barbu au manifestat un apetit ofensiv ieşit din comun, aşa cum ne dorim să se întâmple şi în campionat şi au avut un test reuşit. Rezultat final: Politehnica - Bujorii 10-0 (6-0). Au marcat: Lupu (2), Drăgan (2), Ginghină (2), Frunză, Chiriac, Serian şi Curmei. Politehnica a folosit formula: Vlasie - Dragoş Munteanu, Hristian, Stamate, Racoviţă - Mihai Munteanu, Serian, Chiriac - State - Drăgan, Lupu. Au mai evoluat: Ginghină, Frunză, Curmei, Olaru, Petică, Donose şi Coman.
Reprezentanta Galaţiului în Liga a II-a, FCM Dunărea, s-a deplasat la Slobozia, unde a întâlnit liderul seriei a II-a din eşalonul trei, Unirea. Pe un teren acceptabil, cu iarbă, dunărenii au făcut un meci bun, au condus cu 2-0 după primele 45 de minute. După pauză, au intervenit schimbările şi partida s-a încheiat cu o remiză, scor final 2-2. Pentru gălăţeni au marcat: D. Popescu şi Bârlădeanu. FCM Dunărea a început cu 11-le: Măstăcan - L. Radu, Marin, Florea, D. Popescu - Cioinac, V. Munteanu, Eni, Cristea - Bârlădeanu, Enache. Pe parcurs au mai intrat: Cucu, Grosu, Chirinciuc, Cristescu, Căldăraru, Ghiocel, Avram, Gârleanu şi V. Ion. Astăzi, de la ora 11.00, dunărenii vor juca pe Siderurgistul cu CSM Rm. Sărat.