29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La sfârşitul săptămânii trecute, la Băile Felix a avut loc Campionatul Naţional de cros. La ediţia din acest an au participat 666 atleţi (349 la masculin şi 317 la feminin) reprezentanţi a 86 de cluburi şi asociaţii sportive din întreaga ţară. Galaţiul a fost prezent cu sportivii de la CS Universitatea, antrenaţi de Veronica Budileanu Marinescu şi supervizaţi de directorul clubului, Ion Mandache, care s-au comportat excelent. Astfel, la senioare, titlul de campioană naţională a fost adjudecat de CSU Galaţi. S-a alergat pe un traseu care a măsurat 8.000 de metri, iar gălăţencele au obţinut următoarele rezultate la individual: Cristina Alexandra Furmuz, locul II; Veronica Iuliana Marinescu, locul VIII; Mari Magdalena Luca, locul X; Ana Maria Petrea, locul XIII. Podiumul a fost completat de formaţiile CSU Alba Iulia, medalie de argint şi CSM Craiova, medalie de bronz. La rândul lor, nici băieţii nu s-au lăsat mai prejos, reuşind să cucerească medaliile de argint în concursul seniorilor, ce s-a desfăşurat pe un traseu de 10 km. Iată performanţele individuale care au dus spre titlul de vicecampioni naţionali: Cristinel Irimia, locul III; Ionuţ Ghiţă, locul IV; Arthur Ianoş Mikloş, locul XII; Maricel Găman, locul XVIII. Primul loc şi titlul de campioană a revenit echipei Ştiinţa Bacău, iar locul al treilea şi medaliile de bronz au fost adjudecate de CSM Craiova.