04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la HC Danubius au terminat pe şapte, băieţii de la CSU, la al 17-lea succes stagional

Divizia A la handbal a programat sâmbătă partidele ultimei etape la feminin, respectiv penultima, la masculin, din sezonul 2013-2014. Deşi au avut parte de un an competiţional cu multe frământări cauzate de problemele financiare, fetele pregătite de Valeriu Costea au strâns rândurile şi au încheiat sezonul cu o victorie la Plopeni. Partida a avut două reprize diametral opuse, gazdele au condus cu trei goluri după primele 30 de minute, dar gălăţencele s-au mobilizat şi au jucat foarte bine în partea a doua, reuşind în final să câştige. Rezultat final: HC Activ Plopeni - HC Danubius 23-26 (13-10). Tehnicianul gălăţean a folosit lotul: Cristina Bălănică, Dana Goldic - Cosmina Cozma 12 goluri, Maricica Trandafir (7), Cristina Marcu (1), Marina Bulancea (1), Alexandra Peleneagră (1), Irina Diaconu (2), Alina Croitoru (2), Mihaela Viţel, Andreea Baciu. HC Danubius a încheiat campionatul pe locul VII cu 33 de puncte.
Handbaliştii de la CSU au evoluat în Sala Polivalentă din Iaşi contra celor de la HC Universitar. Studenţii de la CSU, deşi indiferent de rezultat nu mai puteau pierde locul patru, au jucat cu multă ambiţie, cu siguranţă şi cu gândul că un rezultat pozitiv îi va trimite pe la casierie şi au bifat a 17-a victorie din acest sezon. HC Universitas - CSU 31-35 (12-22). Lotul gălăţean: Andronic, Vîrlan - Vişan, Băhnăreanu (2 goluri), Lăpuşneanu (12), Dospinescu, Ionel (5), Păun, Mârşiu (2), Secară (2), Şahîn (7), Aniţa, Frangulea, Bursuc (5). CSU se situează pe locul patru cu 51 de puncte şi va juca în ultima etapă pe teren propriu cu Poli Ştiinţa Miroslava (24 mai, sala Dunărea, ora 12.00).