16 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix au pierdut în faţa campioanelor, băieţii au învins Brăila

Baschetul a fost la putere în weekend. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit sâmbătă seara partida Phoenix - CSM Târgovişte, care a contat pentru cea de-a VII-a etapă din Liga Naţională feminină. Antrenorul portughez Eugenio Rodrigues a folosit 5-ul de start: Filip, Frost, Mc Kenzie, Walter, Rovhel, iar omologul său Pedrag Vesic a replicat cu: Thompson, Principe, Cosby, Toma şi Wampler. Partida a fost de un slab nivel tehnic, cu multe ratări şi greşeli din partea ambelor echipe, jucătoarele fiind afectate de evenimentele tragice de la Bucureşti. Gălăţencele au marcat primul coş, dar imediat CSM Târgovişte a pus stăpânire pe joc. Cu americanca Cosby în zi foarte bună, echipa campioană a controlat clar primul sfert pe care l-a încheiat cu un avantaj de 11 puncte. După un ecart de 5-0 s-a înregistrat cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj, scor 13-29 (min. 13). Pe mâna lui Walter şi Mc Kenzie, Phoenix a pornit cursa de urmărire şi scorul s-a strâns, 38-46 (min. 30). Ultimul sfert a fost dramatic, Walter a restabilit egalitatea pentru ca imediat Andreea Creţu să-şi aducă pentru prima oară echipa în avantaj cu o reuşită de 3 puncte, scor 51-48 (min.34). „Romi” a scuturat şi ea plasa de la distanţă şi echipa din oraşul de la Dunăre şi-a mărit avantajul, scor 55-50 (min.35). Finalul a aparţinut oaspetelor, care şi-au valorificat experienţa superioară şi au câştigat. Misiunea lor a fost uşurată de prestaţia slabă a două jucătoare din tabăra gălăţeană: Rochel şi Frost şi de câteva decizii favorabile de arbitraj în momentele cheie. Rezultat final: Phoenix - CSM Târgovişte 61-67 (13-24, 12-8, 13-14, 23-21). Principalele marcatoare: Walter 19 p, Mc. Kenzie 15 p, Rochel 9 p, Creţu 7 p (Phoenix) respectiv Cosby 25 p, Toma 13 p, Thompson 10 p, Wampler 8 p (CSM Târgovişte).

A doua victorie

Vineri după-amiază, tot la Polivalentă, s-a disputat derbiul dunărean din cadrul Ligii I Phoenix - Cuza Sport Brăila. Cu jucători căliţi deja în Liga Naţională dar şi cu alţii care bat la porţile afirmării, echipa gălăţeană a apăsat pedala de acceleraţie încă de la început. Şi orgoliile au fost mari de ambele părţi, dar gălăţenii au vorbit pe teren şi la pauza mare tabela a arătat 46-31. Brăilenii şi-au adjudecat sfertul trei dar a fost un simplu foc de paie pentru că imediat ai noştrii au revenit şi şi-au ţinut la respect adversarii. Rezultat final: Phoenix Galaţi - Cuza Sport Brăila 83-70 (23-19, 23-12, 22-28, 15-11). Lotul gălăţean: Ţelinoiu 2 puncte, 2 recuperări, 10 pase decisive, o intercepţie; Vîrnă 24 p, o recuperare, o pasă decisivă, 4 intercepţii; Roquemore 15 p, 8 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepţii; Peptănaru 8 p, 8 recuperări, o pasă decisivă; Bolobiţă 12 p, 2 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Cojocaru 4 p, 5 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Popa 6 p, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Gheţău 2 p, 2 recuperări; Atanasiu 2 p; Feraru 2 pase decisive; Ţocu.