03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix vor juca pentru locurile 5-6

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit marţi seara partida Phoenix Galaţi – U Cluj Napoca. Miza şi-a pus amprenta asupra evoluţiei ambelor echipe. Fetele lui Dragan Petricevic au marcat primele două coşuri, dar Phoenix a replicat imediat prin Amanda Frost şi Romina Filip, care au scuturat plasa din afara semicercului şi la finalul primului sfert tabela a indicat: 24-20. Clujencele, cu Grimes şi Ajanovic în zi bună au început cu ecart de 8-0 cel de-al doilea sfert şi au trecut la conducere: 24-28 (min. 14), 27-32 (min. 15), 30-36 (min. 17). Echipa pregătită de Eugenio Rodrigues şi Andreea Şoptică a răspuns prin Stassia Walter şi Cassie Rochel, astfel că la finalul primei reprise s-a consemnat egalitatea: 38-38. Cele două echipe au mers cap la cap şi în sfertul trei. Soarta meciului s-a decis practic în ultimele cinci minute, Romina, Amanda şi Myneshia au marcat punctele decisive cu care Phoenix a obţinut victoria. Rezultat final: Phoenix Galaţi – U Cluj 70-60 (24-20, 14-18, 13-13, 19-9). Câte o jucătoare din cele două tabere au terminat în double-double: Myneshia McKenzie 12 puncte, 17 recuperări, de la Phoenix, respectiv Ines Ajanovic 19 puncte, 10 recuperări, de la U Cluj. Phoenix a folosit lotul: Romina Filip 14 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepţii; Amanda Frost (21 p, 0, 4, 2); Myneshia McKenzie (12, 17, 3, 1); Christassia Walter (11, 4, 4, 3); Cassie Rochel (10 p, 9, 3); Andreea Creţu (0, 3, 2, 0); Hanna Demeter (2 p, 3, 1, 1). Echipa gălăţeană a câştigat cu 2-0 la general şi va juca pentru locul 5-6 cel mai probabil cu CSBT Alexandria. Primul meci va avea loc la Galaţi săptămâna viitoare (22 martie).