01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţeanca Cătălina Axente şi-a confirmat supremaţia la Naţionale. Colega sa, Cristina Hogaş a cucerit bronzul

La sfârşitul săptămânei trecute, în sala Polivalentă din Reşiţa a avut loc finala Campionatului Naţional de lupte pentru seniori. Lupta pentru medalii a fost dură, peste 300 de sportivi din întreaga ţară înscriindu-se la startul competiţiei. CSM Dunărea Galaţi s-a prezentat cu două sportive, ambele eleve pregătite de antrenorul Dumitru Buleandră reuşind să obţină medalii. Cătălina Axente a dominat cu autoritate categoria +76 kg, şi-a învins toate adversarele şi absolut firesc a cucerit un nou titlu de campioană naţională. „Cătălina este o fată foarte ambiţioasă, serioasă şi muncitoare. După operaţia de ligamente din decembrie, a avut multă răbdare şi a respectat cu stricteţe programul de recuperare fiind sprijinită material şi de Federaţie şi de club, a revenit mai puternică şi rezultatele nu au întârziat să apară. Avem o perioadă foarte încărcată, cu două competiţii în luna august, una internaţională şi cealaltă naţională, ne pregătim foarte bine ca să le câştigăm”, ne-a declarat antrenorul gălăţean Dumitru Buleandră. O evoluţie foarte bună a avut-o şi coechipiera Cătălinei, Cristina Hogaş care a cucerit medalia de bronz la categoria 76 kg.