05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţenii Iancu şi Gherman au fost titulari, dar nu au putut împiedica Croaţia
La Split, în Spaladium Arena şi în faţa a peste 12.000 de spectatori, au debutat întrecerile turneului final al Campionatului European de futsal. Partida Croaţia - România a deschis balul. Aşa cum se anticipa, a rezultat un meci viu disputat, în care gazdele au câştigat la limită, chiar dacă Naţionala noastră, cu cei doi jucători de la vicecampioana United printre titulari - Vlad Iancu şi Cosmin Gherman - a avut mai mult iniţiativa. „Din păcate, am avut dreptate. România este o echipă imprevizibilă, care poate ajunge sus la această ediţie a Europenelor dar, la fel de bine, poate reveni acasă după meciul de joi cu Cehia. Cei doi gălăţeni au evoluat fără trac, de altfel tricolorii au controlat primele 20 de minute, dar n-au izbutit să înscrie. Croaţii au scăpat din încercuire şi foarte important în economia partidei a fost faptul că au reuşit să deschidă scorul. Nu am cedat, am restabilit egalitatea, dar în continuare nu am insistat, ci am făcut pasul înapoi, ceea ce ne-a costat. Consider că s-a greşit cu schimbările şi parcă s-a simţit nevoia unor jucători care să aducă un suflu nou, ca exemplu i-aş da pe Cojoc sau Bâgu. Meciul cu Cehia are caracter decisiv şi îmi doresc să-l câştigăm pentru a ne califica în sferturi”, ne-a declararat antrenorul de la United, David Asandei. Rezultat final: Croaţia -România 2-1 (0-0). Astăzi, de la ora 19.00, în direct la Eurosport, România întâlneşte Cehia.