26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi s-au calificat în sferturile Cupei României Fan Curier

Cupa României la handbal feminin a programat miercuri şapte partide din optimile de finală. Sala Polivalentă Dunărea a găzduit confruntarea dintre CSM Galaţi şi CSU Ştiinţa Bucureşti, echipă ce ocupă locul 13 în Liga Florilor. Fetele pregătite de Valeriu Costea, liderul detaşat al seriei A din Divizia A, s-au pregătit foarte bine, au jucat foarte curajos şi motivate din primul şi până în ultimul minut şi au obţinut o victorie meritată. Gălăţencele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min.17, scor 11-5. Repriza a doua a început cu acelaşi scenariu, CSM Galaţi a menţinut ritmul şi a condus cu 21-16 în min.39, după ce Knezevic a marcat un gol foarte important într-un moment de dublă inferioritate.
Uşor-uşor, bucureştencele s-au apropiat ameninţător: 25-24, min.55 şi 27-26 în min.57, dar fetele noastre şi-au păstrat calmul şi Cristina Marcu, cu mult sânge rece, a înscris golul decisiv al calificării în ultimul minut din timpul regulamentar. Rezultat final: CSM Galaţi - CSU Ştiinţa Bucureşti 29-27 (15-12). Lotul de jucătoare: Bianca Aron 3 intervenţii, Nicoleta Petre 4 intervenţii, Roxana Ivanov - Ana Maria Lopătaru 5 goluri, Cristina Marcu 2 g, Cristina Andriţa 8 g, Mălina Bichir 3 g, Andreea Prescură, Iulia Eiler, Iulia Sava, Andreea Merlă, Iasmina Ichim 5 g, Raluca Tănasă, Mădălina Manolachi 4 g, Mădălina Mureş 1 g. CSM Galaţi furnizează marea surpriză din această fază a competiţiei şi se califică în sferturile de finală ale Cupei României Fan Curier.