21 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Divizia A la handbal masculin a programat jocurile antepenultimei etape a turului. O partidă interesantă a fost cea dintre CSM Focşani 2007 şi CSU Galaţi, care s-a bucurat de arbitrajul „internaţionalilor” buzoieni Pavel şi State. Cele două combatante, care se cunoşteau foarte bine, au oferit un meci de uzură, cu băieţii lui Mihai Pantea în prim plan şi controlând partida timp de 57 de minute. Pe final, însă, 2-3 decizii de arbitraj şi ratarea a nu mai puţin de patru aruncări de la 7 metri (cea mai importantă în ultimul minut, când tabela arăta 26-25), au înclinat balanţa de partea gazdelor, care s-au impus la limită. Rezultat final: CSM Focşani - CSU Galaţi 26-25 (12-15). Lotul gălăţean care a evoluat în acest meci a fost: Andronic, Fuică, Condurache - Urse, Albu, Vârlan, Bursuc, Dorneanu, Mârşiu, Roauă, Nica, Manda, Ragea şi Vătavu. Celelalte rezultate ale etapei: CSM Călăraşi - ACS Interhandball Bucureşti 28-26, Poli Iaşi - CSM Bacău 2010 29-31, U Bucovina II Suceava - U Târgovişte 46-26, Handball Teleorman Alexandria - LPS Piatra Neamţ 22-23, HC Vaslui - CSU Ştiinţa Bucureşti 34-24. Echipa gălăţeană se situează pe locul cinci cu 14 puncte.