16 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Întreruperea de trei săptămâni i-a scos din mână pe handbaliştii de la CSU. Băieţii lui Mihai Pantea au jucat sâmbătă la prânz, în sala Siderurgistul, cu CSM Bacău 2010, formaţie care se bate încă pentru locul II în seria A. Gălăţenii au început foarte bine şi au condus în primul sfert de oră. Treptat, oaspeţii au intrat în meci şi au intrat în avantaj la cabine printr-un gol izbutit în ultima secundă. Studenţii au ratat foarte mult, printre care şi cinci aruncări de la 7 metri şi în min. 40 Bacăul s-a desprins la şapte goluri, scor 19-26. Spre lauda lor, gazdele nu au renunţat niciun moment la luptă şi cu opt minute înainte de final, diferenţa s-a redus la -2. Momentul psihologic s-a consumat la scorul de 28-30, când Aniţa a fost sancţionat cu fault în atac şi totul s-a sfârşit pentru gălăţeni. Rezultat final: CSU Galaţi - CSM Bacău 2010 31-34 (16-17). Formaţia aliniată de gălăţeni: Andronic, Vârlan - Bursuc (6 goluri), Secară (7), Băhnăreanu (5), Rouă (4), Vişan (3), Şerban (2), Ionel (2), Mârşiu (1), Dorneanu (1), Aniţa, Albu, Anghel, Nica. CSU se menţine pe locul VI cu 12 puncte, iar în etapa viitoare va evolua pe terenul liderului, Steaua Bucureşti.