01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU sunt neînvinşi în 2012
Galaţiul a condus în primele 10 minute ale partidei (1-3, 2-4) şi a fost egalat în min. 11. A fost rândul gazdelor să treacă în avantaj şi tot ele au reuşit să aibă cel mai mare avantaj al reprizei. LPS a condus cu 12-8 (min. 23) datorită în mod deosebit intervenţiilor portarului Popa şi ale reuşitelor interului Cobuz. La noi, s-a remarcat interul stânga Bursuc, principalul realizator în prima repriză (7). Nemţenii s-au menţinut în avantaj şi în repriza a doua, până aproape de final. Mai multe eliminări în tabăra pietreană (s-a jucat inclusiv 4 la 6) au permis studenţilor antrenaţi de Mihai Pantea să reducă avantajul adversarilor, care conduceau cu 22-18 cu un sfert înainte de final. CSU s-a apropiat la un singur gol (24-23, 25-24), iar la 26-25, trei reuşite consecutive, autori Bursuc, Vişan şi Dorneanu, au readus în avantaj pe gălăţeni, care nu mai conduseseră din min. 11. După ce au ratat două contraatacuri care le-ar fi putut aduce desprinderea, handbaliştii de la Dunăre şi-au asigurat victoria în min. 59, printr-o nouă reuşită „marca” Bursuc, principalul marcator ale meciului. Marcatori: CSU Galati, Bursuc - 11, Albu - 3, Mârşiu - 5, Dorneanu - 4, Vişan - 3 şi Nica - 2; LPS P. Neamţ: Cobuz - 7, Hoşteanu - 1, Drugă - 4, Grigorie - 4, Hârţan - 3, Băiceanu -1, Andrianu - 4, Bărbulescu - 2.
Viorel Bursuc, CSU Galaţi: „A fost un meci foarte greu. Ne aşteptam să fie aşa, din cauza sălii, care este mică. Întotdeauna am avut probleme când am jucat aici, dar am făcut un joc bun şi am reuşit să câştigăm în cele din urmă, după ce am fost conduşi la pauză cu trei goluri”.
Răzvan Caba, antrenor LPS: „Am pierdut, îmi pare rău, dar mergem mai departe. Trebuie să încercăm să fim mai cumpătaţi în a arunca la poartă. Am greşit mult astăzi”.