19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii gălăţeni au cedat în ultimul sfert de oră

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit sâmbătă după-amiază partida CSU Danubius Galaţi - HC Odorhei, care a contat pentru cea de-a V-a etapă din Liga Naţională de handbal masculin. Aşa cum ne-au obişnuit la precedentele jocuri de pe teren propriu, gălăţenii au punctat la impresia artistică, au intrat montaţi pe teren, dar din păcate nu i-au ţinut balamalele decât 45 de minute. Formaţia oaspete, cu o vastă experienţă atât pe plan naţional cât şi internaţional, unde a câştigat şi o cupă europeană, a crezut că va avea o viaţă uşoară, dar nu a fost deloc aşa. Fuică a închis poarta minute bune, Dospinescu, Niţu şi Udriştioiu au înscris goluri importante şi CSU Danubius a condus la un moment dat şi cu trei goluri. Cei din Odorhei au revenit în ultimele cinci minute ale primei reprize, au recuperat şi au evitat ruşinea intrind la vestiare cu +2 pe tabelă. Echilibrul s-a menţinut şi după pauză, diferenţa crescând pe tabelă abia în ultimul sfert de oră, când studenţii au obosit şi au cedat. Echipa gălăţeană a înregistrat a cincea înfrângere consecutivă şi etapa viitoare va juca în Capitală cu CSM Bucureşti (20 septembrie).

Caseta tehnică

CSU Danubius Galaţi - HC Odorhei 23-34 (12-14)

Sala Dunărea, spectatori: 600

Formaţii:

CSU Danubius: Fuică (9 intervenţii), Drenceanu (2) - Cristescu (4 goluri), Ciobanu (3), Frangulea (1), Burlacu (1), Mureşan (3), Mârşiu (1), Poteră (1), Lăpuşneanu, Şahîn, Niţu (5), Grigore, Dospinescu (2), Udriştioiu (1), Ionel (1). Antrenori: Florin Andronic şi Miron Stanciu. Director tehnic: Mihai Pantea.

HC Odorhei: Levente, Szilard - Ojleski (2 goluri), Mihalcea (8), Hunor, Şipoş (4), Rusia (3), Huba (5), Kuzmanoski (1), Vencel (2), Andras, Jokanovic, Onyejekwe (3), Marquez (6). Antrenori: Vlad Caba şi Şipoş Lorant.

Aruncări de la 7 metri: CSU Danubius - 2, HC Odorhei - 5, toate transformate.

Eliminări: CSU Danubius - 8 minute, HC Odorhei - 4 minute

Arbitri: Diana Carmen Florescu - Anamaria Stoia, ambele din Bucureşti; Observator FRH: Victor Stamatoiu (Rm. Vâlcea).

Evoluţia scorului: 1-3 (min.4), 6-4 (min.14), 8-5 (min.16), 9-7 (min.20), 9-9 (min.22), 11-10 (min.25), 11-13 (min.29), 13-14 (min.32), 14-17 (min.37), 19-22 (min. 45), 20-30 (min.54), 21-32 (min.57).