15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Divizia A la handbal masculin a program la sfârşitul săptămânii trecute partidele din cadrul celei de-a doua etape. Sala Sporturilor Milcovul din Focşani a găzduit confruntarea dintre formaţia locală CSM 2007 şi CSU Galaţi. Aşa cum s-a întâmplat mereu în ultimii ani, meciul a fost aprig disputat, cu unele dueluri care au cam depăşit limita regulamentului. Partida a avut două reprize diametral opuse: prima a fost controlată de gălăţeni, care au avut un avantaj de patru goluri, dar gazdele au revenit puternic în partea a doua şi au reuşit să se desprindă decisiv în ultimul sfert de oră asta şi pe fondul căderii studenţilor, cauzată de lipsa de experienţă. Rezultat final: CSM 2007 Focşani - CSU Galaţi 26-20 (11-7). Lotul folosit de antrenorul Mihai Pantea a fost: Andronic, Fuică - Costea, Cobuz, Mârşiu, Tudorache, Bursuc, Albu, Aniţa, Taranovschi, Manda, Nica, Grigore, Ghenghea. Celelalte rezultate ale etapei: Ştiinţa II Dedeman Bacău - HC Vaslui 32-23, LPS Piatra Neamţ - Poli Iaşi 28-27. Etapa viitoare, studenţii vor avea etapă liberă, următorul joc fiind prevăzut pentru 2 octombrie, acasă cu Poli Iaşi.