29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Şi cel de-al doilea meci dintre Steaua Rangers şi CSM Dunărea, programat duminică după-amiază pe gheaţa patinoarului Mihai Flamaropol din Bucureşti a fost unul încrâncenat. După înfrângerea din primul joc, steliştii au început în forţă, cu dorinţa vădită de a-şi lua revanşa şi au condus cu 1-0 şi 2-1, după primele două reprize. Echipa gălăţeană nu s-a împăcat cu situaţia de pe tabela de marcaj, a revenit puternic în ultimele 20 de minute. Adam Vylicil a reuşit dubla care i-a adus pentru prima oară pe dunăreni în avantaj. Ca şi în ziua precedentă, finalul a fost incendiar, bucureştenii au scos portarul şi au forţat egalarea, dar ai noştri au rezistat eroic şi în urma unui contraatac fulgerător au mai înscris o dată. De remarcat că CSM Dunărea nu a putut folosi decât două linii la această partidă, Marius Mărcuş fiind suspendat după ce a primit pedeapsă de meci sâmbătă. O evoluţie excelentă a avut-o portarul Viorel Radu, cu 35 de şuturi parate. Rezultat final: Steaua Rangers Bucureşti - CSM Dunărea 2-4 (1-0, 1-1, 0-3). Pentru învingători au marcat: Persson, Vylicil (2) şi Radim. Situaţia din clasament în grupa de baraj se prezintă astfel: 1. CSS HSC Csikszereda M. Ciuc 22 puncte; 2. Steaua Rangers 21 p; 3. CSM DUNÃREA GALAÞI 21p; 4. Progym Gheorgheni 20 p; 5. Sportul Studenţesc 1 p. După cum se poate observa, se anunţă o luptă aprigă cu patru aspirante la cele două bilete care asigură prezenţa în careul de aşi ai LNH. Primele două poziţii în clasamentul golgeterilor sunt ocupate de „gălăţenii” Adam Vylicil 14 puncte (8 goluri+6 assists) şi Martin Persson 11 p (7 goluri+4 pase decisive). Următoarele jocuri pentru băieţii lui Marius Trandafir sunt programate pe 26-27 ianuarie, cu Sportul Studenţesc, pe teren propriu.