16 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Finalul de săptămână a adus o activitate intensă la patinoarul acoperit din oraşul nostru. Hocheiul a fost în prim plan, iar principalele protagoniste au fost echipele de seniori de la CSM Dunărea Galaţi şi Sportul Studenţesc, care s-au confruntat de trei ori: o dată în Cupa României şi de două ori în campionatul intern. Primul meci, cel de cupă, a fost şi cel mai echilibrat, gălăţenii au irosit foarte multe ocazii, în timp ce bucureştenii s-au apărat cu disperare, reuşind să limiteze proporţiile scorului. Rezultat final: CSM Dunărea - Sportul Studenţesc 2-0 (1-0, 1-0, 0-0). Scorul a fost deschis în prima repriză de Juraj Zemko ajutat de Stanislav Gavac şi Lukas Ruzicka şi majorat în mitanul al doilea de veteranul Andrei Nuţu (coautori: Anton Popa şi Boris Ruzicka). Cu această victorie, băieţii noştri au făcut un pas important spre calificarea în careul de aşi ai competiţiei. Cele două dueluri directe din campionat, care au urmat, au fost dezechilibrate, cu gălăţenii în mare apetit ofensiv şi poftă de gol. De remarcat şi prestaţia celor doi portari de la Dunărea, Viorel Radu şi Lucian Hangan,  care nu au primit niciun gol în cele 180 de minute. Dunărea - Sportul 12-0 (1-0, 7-0, 4-0) şi 10-0 (1-0, 4-0, 5-0). Marcatori: Gavac (2 goluri), Necula (3), Baron (1), Benadik (2), Nuţu, Kanya (2), Tanko (2) respectiv Geru (3), Gavac (1), Tanko (2), Baron (1), Zemko (2), Kanya (1), B. Ruzicka (1). Echipa pregătită de rusul Iury Bondarev va juca la sfârşitul acestei săptămâni, tot pe teren propriu, o dublă cu Progym Gheorgheni. Gălăţenii au acumulat 34 de puncte şi se situează pe locul doi.