19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au câştigat la Braşov şi au şanse mari să urce pe primul loc

Echipa pregătită de Vadim Shacraickuk şi Cornel Chiriţă a trecut foarte repede peste înfrângerea dramatică şi nemeritată după loviturile de departajare de luni şi şi-a luat o revanşă clară de trei puncte. Prima repriză a fost spectaculoasă, braşovenii au deschis scorul, dar CSM Galaţi a trecut în avantaj după reuşitele lui Rybalko (Baskov, Zabludovscky) şi Kiricenko (Baskov, Petrukhno). Gazdele au restabilit egalitatea dar gălăţenii au terminat prima repriză cu avantaj de două goluri, 4-2, marcatori: Baskov - Fefelov, Hildebrand şi Zagidullin - Neznamov, Petrukno, ambele în inferioritate numerică. Corona a mai sperat în primele patru minute când a încris al treilea gol, dar CSM Galaţi şi-a demonstrat superioritatea şi a încheiat socotelile prin dubla lui Kiricenko, ajutat de Fefelov şi Berdilă respectiv Baskov. Rezultat final: ASC Corona Braşov - CSM Galaţi 3-6 (2-4, 1-1, 0-1). Poarta gălăţeană a fost apărată marţi de Bogdan Popa. Podiumul Ligii Naţionale arată astfel: 1. Corona Braşov 81 puncte - 33 jocuri, 2. Sport Club Miercurea Ciuc 80 p - 34 jocuri, 3. CSM Galaţi 79 puncte - 30 jocuri. Echipa gălăţeană va primi vineri 15 martie vizita Coronei Braşov şi în cazul unei noi victorii va ocupa fotoliul de lider.