03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Junioarele 2 de la CSM Galaţi merg şnur în Grupa Valoare, colegele mai mari de la J 1, victorie dramatică şi păstrează şanse

Campionatul Naţional de junioare a programat sâmbăta şi duminica trecută în Grupa Valoare dubla dintre CSM Galaţi şi LPS Iaşi. Sala Siderurgistul a găzduit confruntarea junioarelor mari. A fost o partidă nerecomandată cardiacilor, cu două reprize diametral opuse şi un final incadescent. Fetele noastre conduse de pe banca tehnică de antrenoarea Alexandrina Soare, cu cele trei jucătoare care deja au debutat şi în Liga Florilor: Alexia Trofin, Raluca Tănasă şi Ana Maria Gogu alături de Mălina Bichir şi portarul Mădălina Moraru în prim plan au jucat foarte bine în primele 25 de minute şi s-au desprins la 7 goluri pe tabela de marcaj. Ieşencele au redus mai întâi diferenţa pentru ca la un moment să treacă ele la conducere cu +4. Fetele noastre au meritul că nu au renunţat, au luptat până la capăt şi strădania le-a fost răsplătită, Andreea Prescură înscriind golul victoriei din 7 metri în ultimele 12 secunde. Rezultat final: CSM Galaţi - LPS Iaşi 31-30 (16-13). Marcatoare: Bichir 8 goluri, Gogu 7 g, Prescură 5 g, Trofin 4 g, Ţîgîra 3, Duda 3, Tănasă 1. Echipa gălăţeană ocupă locul 3 cu 7 puncte şi păstrează şanse de calificare în Final Eight.
La Iaşi, în sala LPS s-au aflat faţă în faţă junioarele 2. Prima repriză a fost controlată de gazde care au profitat de ratările fetelor noastre şi au condus la pauză cu 15-12. „Nepoţelele” dirijate de Sanda Asandei au ieşit montate de la vestiare, şi-au arătat valoarea, au revenit spectaculos, au obţinut a patra victorie consecutivă şi au făcut un pas important pentru calificarea la turneul final. Rezultat final: 28-30, la pauză 15-12. Pentru CSM au marcat: Eiler 4 g, Bichir 8 g, Prescură 4, Merlă 7, M.Tănasă 4, Călina 3. Joi 14 martie, echipa gălăţeană va întâlni în sala Siderurgistul, de la ora 17.30 pe HC Buhuşi.
Handbal Art, antrenori: Gabriela Artene, Mădălina Postelnicu, Gabriela Talabă a obţinut două victorii în Grupa Speranţă: 45-16 cu LPS Suceava, au marcat: Necula 12 g, Ţuluca 6 g, Matei 6 g, Macovei 4 g, Arsene 4, Başa 4, Hamza 3, Oprea 2, Munteanu 2, Şerban 1, Damian 1, la junioare 1 respectiv 21-19 cu CSS Tg. Neamţ în deplasare la junioare 2. Artistele, liderul grupei vor întâlni joi 14 mai, de la ora 15.30 la Siderurgistul pe ocupanta locului 2, LPS Piatra Neamţ.
Juniorii 2 de la CSS Galaţi, antrenor Costel Coman, cu câteva absenţe în lot au pierdut în deplasare la CSM Bacău, scor 31-38, marcatori: Andrei 8, Bucşe 7, Costache 6, Moloman 6, Munteanu 3, Ioniţă 1. Gălăţenii ocupă deocamdată locul 4 în Grupa 1 Valoare şi vor juca vineri, de la ora 15.30 cu LPS Piatra Neamţ, în sala Siderurgistul.
De duminică 17 martie reintră în scenă şi echipele de junioare 3: CSM 1 şi CSS Galaţi în Grupa Valoare respectiv Handbal Art, în Grupa Speranţă.