19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au început urcuşul

Finalul sezonului regulat din Liga Naţională de hochei pe gheaţă este mai disputat ca niciodată. Chiar dacă se cunosc deja echipele calificate în semifinale, nu s-a decis încă câştigătoarea primei faze a campionatului, care cel puţin teoretic ar avea un traseu accesibil spre câştigarea titlului de campioană, un avantaj important fiind disputarea mai multor meciuri din fazele finale pe gheaţa proprie. CSM Galaţi a disputat miercuri seara primul joc din seria de trei din deplasare cu ACSH Gheorgheni. Echipa condusă de Vadim Shacraichuk şi Cornel Chiriţă a început foarte motivată şi după doar 7 minute a condus cu 3-0: Zagidullin ajutat de Neznamov şi Butuchnov, Neznamov din pasele lui Petrukhno şi Yemelyanenko, Baskov - Fefelov, Yemelyanenko, acesta fiind de altfel şi rezultatul consemnat la finalul primei reprize. Gazdele, cu o prestaţie bună la debutul în Liga Erste, dar fixaţi deja pe locul 4 în LNH au încercat să revină şi au marcat de două ori consecutiv dar Neznamov cu sprijinul lui Zagidullin şi Yemelyanenko şi Mărcuş din pasa lui Zagidullin, la începutul ultimei reprize au refăcut diferenţa maximă de 3 goluri pe tabela de marcaj. Până la final ambele echipe au mai înscris câte odată în superioritate numerică, pentru echipa gălăţeană Butuchnov - Yemelyanenko, Zagidullin. Rezultat final: 3-6 (0-3, 2-1, 1-2 ). CSM Galaţi a urcat momentan pe locul 2 cu 82 puncte din 32 meciuri la cinci lungimi de lider, Corona Braşov, care are însă şi trei meciuri mai mult. Seria de la Gheorgheni va continua vineri şi se va încheia sâmbătă.