20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au învins deţinătoarea „Erste Liga”

Sezonul regular din Liga Naţională de hochei pe gheaţă se apropie de sfârşit, în această săptămână fiind programate restanţele. Patinoarul Dunărea din oraşul nostru găzduieşte dubla CSM Galaţi - Sport Club Miercurea Ciuc. Prima partidă a fost programată marţi seara.
Ciucanii, care au venit la Galaţi din postura de câştigători ai Erste Liga, au înscris pe foaia oficială doar 15 jucători, dar asta nu i-a împiedicat să-şi respecte cartea de vizită. De altfel, oaspeţii au condus cu 1-0 după prima repriză şi 2-1 în partea a doua. Gălăţenii, reveniţi pe gheaţă după mai bine de o lună de pauză, au intrat uşor-uşor în meci şi au reuşit să egaleze de două ori. În prelungiri, cu o bancă mai lungă, CSM Galaţi a profitat la maxim şi a izbutit golul de aur după 86 de secunde.
Rezultat final: CSM Galaţi - SC Miercurea Ciuc 3-2 o.t. (0-1, 2-1, 0-0, 1-0). Au marcat pentru echipa gălăţeană: Skachkov 2 goluri şi Rybalko. Situaţia din clasamentul Ligii Naţionale, zona play-off: 1. CSM Corona Braşov 55 puncte - 21 jocuri, 2. CSM GALAŢI 50 p - 21 j., 3. ACSH Gheorgheni 47 p - 24 j., 4. SC Miercurea Ciuc 43 p - 20 j. Partida revanşă a fost programată miercuri după închiderea ediţiei. Vom reveni.