07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi s-au întors cu o singură victorie de la Cârţa

Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă a programat în weekend, pe Patinoarul Cârţa, dubla dintre Sapientia Under 23 şi CSM Galaţi. Primul meci a fost dramatic şi s-a încheiat cu un deznodământ neaşteptat. Echipa gălăţeană condusă de Julius Penzes şi Cornel Chiriţă a condus cu 2-1 şi 4-2, dar nu a fost suficient, Sapientia nu a renunţat, a egalat şi a înscris golul de aur în cel de-al 4-lea minut din overtime. Rezultat final: 6-5 o.t. (2-2, 3-3, 0-0, 0-1). Marcatorii echipei noastre: Machala, Constantin, Neznamov, Alexandrov, Baskov.
Rănită în orgoliu, CSM Galaţi a abordat altfel meciul doi, unul de asemenea echilibrat, s-a mobilizat, a controlat disputa şi a reuşit să-şi ia revanşa şi totodată să spargă gheaţa în campionat. Baskov a reuşit să deschidă şi să închidă tabela, iar Paior a marcat golul 2. În prima repriză s-a iscat o bătaie generală pe gheaţă, în urma căreia Teamriuc şi Chernyuk de la CSM Galaţi şi doi jucători de la gazde au primit pedepse de meci şi au plecat devreme la vestiare. Rezultat meci 2: 1-3 (1-1, 0-0, 0-2). CSM Galaţi ocupă locul 5 cu patru puncte şi va juca următoarele meciuri pe 14-15 noiembrie, la Patinoarul Dunărea, cu liderul ACSH Gheorgheni.