29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la Dunărea şi-au mărit şansele la semifinale
Patinoarul din oraşul nostru a găzduit în weekend dubla CSM Dunărea - Progym Gheorgheni, din grupa de baraj a Ligii Naţionale. Din păcate, au fost ultimele jocuri de hochei din acest sezon disputate la Galaţi. La gălăţeni a revenit veteranul Andrei Nuţu, retras din activitatea competiţională anul trecut şi s-a creat o stare de emulaţie. Dunărea a început tare meciul de sâmbătă, Cătălin Geru a reuşit dubla în primele şapte minute. Repriza a doua a continuat sub aceleaşi auspicii, băieţii lui Marius Trandafir au marcat alte două goluri, conducând cu 4-2 pe tabela de marcaj la un moment dat. Hocheiştii de la Progym nu s-au predat ci din contră au revenit spectaculos, restabilind egalitatea la începutul ultimei reprize. Iureşul de final a aparţinut însă celor de la Dunărea care au obţinut o victorie importantă, ce le menţine şanse la un loc în careul de aşi. Rezultat final: CSM Dunărea - Progym Gheorgheni 6-4 (2-1, 2-2, 2-1). Pentru învingători au marcat: Geru (2), Rosenberg, M. Necula, Mărcuş, Irimia. Partida revanşă s-a disputat duminică, după închiderea ediţiei.