15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii seniori de la CSM Dunărea au urcat pe locul patru
Echipa gălăţeană a avut o săptămână grea, în care a susţinut nu mai puţin de trei jocuri. Ultimul a avut loc sâmbătă seara la Patinoarul Artificial Dunărea, împotriva celor de la CSS HSC Csikszereda Miercurea Ciuc. Băieţii lui Marius Trandafir au început tare şi au deschis scorul în min. 7, printr-un gol venit pe „filiera” cehă, cu Randa la finalizare. Din acest moment, ai noştri s-au descătuşat şi au mai marcat de trei ori prin Þapu, care a reuşit dubla şi Veress, revenit pe meleagurile gălăţene. Până la finalul primei părţi, oaspeţii au replicat prin golul de onoare marcat de Elekeş, din pasa lui Tanko, ambii foşti jucători ai echipei gălăţene în sezonul trecut. Repriza a doua a debutat cu un şut de penalitate în favoarea ciucanilor, pe care veteranul Viorel Radu a reuşit să-l apere. Recitalul Dunării a continuat şi scorul a luat proporţii după golurile lui Vycil, Vlase şi Rosenberg. Istoria s-a repetat şi în ultima repriză când pe lista marcatorilor i-am trecut pe Rosenberg, Geru şi Vycil. Poarta gălăţeană a fost păzită cu străşnicie în ultimele 20 de minute de Hangan. Rezultat final: CSM Dunărea - CSS HSC Csikszereda 10-1 (4-1, 3-0, 3-0). După acest rezultat, CSM Dunărea a urcat pe locul IV cu 10 puncte. Până la sfârşitul anului, dunărenii vor avea un program de foc, cu cinci meciuri în trei săptămâni: cu HSC Csikszereda (28 noiembrie, Galaţi), cu Sportul Studenţesc (1 decembrie, Galaţi), cu CSS HSC Csikszereda (4 decembrie, M. Ciuc), cu Progym (6 decembrie, Gheorgheni), cu Steaua (17 decembrie, Galaţi).