03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Judoka Daniel Decianu şi Dragoş Ciupercă, medaliaţi cu bronz la Naţionale
La Deva a avut loc în perioada 18-21 aprilie Campionatul Naţional de Judo, proba pe echipe la categoria Under 15. Au luat startul 10 echipe care au reprezentat cele opt euroregiuni din întreaga ţară. Selecţionata Moldova Sud Est a fost compusă din sportivi din Galaţi şi Focşani. Reprezentanţii noştrii au fost: Daniel Decianu, care a concurat la categoria 55 kg şi Dragoş Ciupercă, a evoluat la categoria +66 kg. Cei doi sportivi sunt legitimaţi la CSS Galaţi unde se pregătesc sub îndrumarea antrenorilor Adriana Neofit şi Ion Ene Mircea, ambii prezenţi la competiţia de la Deva. Moldova Sud Est a obţinut următoarele rezultate: 60-10 cu Euroregiunea 5 (formată din sportivi din Deva, Arad şi Caraş Severin), 20-50 cu Euroregiunea 7 (sportivi din Harghita, Covasna, Braşov şi Sibiu) şi 40-30 cu Euroregiunea 6 (sportivi din Cluj, Oradea, Baia Mare şi Bistriţa). În acest ultim meci, gălăţeanul nostru Daniel Decianu şi-a învins prin ippon adversarul de la categoria sa, aducându-şi o contribuţie decisivă la obţinerea medalie de bronz. Campioană naţională a devenit Euroregiunea 3 (sportivi din Piteşti, Ploieşti şi Târgovişte) care în finală a depăşit Euroregiunea 7.