23 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Junioarele de la ACS Danubius 2010 şi Handbal Art au câştigat primele derbiuri locale

Săptămâna trecută au debutat întrecerile Campionatului Naţional de handbal pentru junioare. Sala Siderurgistul a găzduit duminică primul cuplaj 100% gălăţean din acest sezon, la junioare III. În deschidere s-au întâlnit United şi ACS Danubius 2010. După un prim sfert de oră echilibrat, fetele de la Danubius, cu Mălina Bichir, jucătoare transferată de la LPS Vaslui, care are calităţi deosebite, 11 goluri, şi Rebeca Stan - 7 goluri, în prim plan, au preluat iniţiativa şi nu au mai cedat-o până la final în ciuda eforturilor portarului de la United, Mădălina Moraru. Rezultat final: United - Danubius 2010 18-24. De la învinse s-au remarcat: Iulia Eiler şi Mădălina Drăgan, ambele cu câte 4 goluri. Cel de-al doilea meci a adus faţă în faţă formaţiile Handbal Art şi CSS. Şi aici calculele hârtiei au fost respectate, CSS, echipă antrenată de Luminiţa Stroe a ţinut pasul în primele 10 minute, după care „artistele” au apăsat pedala de acceleraţie şi au câştigat clar, scor final 26-15. Principalele marcatoare: Denisa Popovici (10 goluri) respectiv Sandra Bîldigău (6). La junioare II s-a consemnat o primă surpriză. Fetele de la Danubius 2010 au învins pe CSS, scor 20-16. Principalele marcatoare: Bichir (9), Stan (7) respectiv Andrada Huzum (7) şi Geanina Manea (4). Într-o altă partidă din seria B, CSS Tulcea - United 28-18. Nu în ultimul rând, un debut perfect au reuşit junioarele I de la Handbal Art, antrenor Gabriela Artene, care au izbutit două victorii: 23-16 cu CSS Galaţi (cele mai bune marcatoare: Delia Radu 11 g respectiv Alexandra Căldărea 7 g) şi 32-20 cu LPS Iolanda Balaş Soter Buzău (principale marcatoare: Budescu şi Dănăilă, câte 8, Radu (7).