28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Rugbiştii de la RCM Galaţi au pierdut strâns la Bârlad şi au obţinut punct bonus

Divizia Naţională de Seniori la rugbi a programat la finalul săptămânii trecute jocurile unei noi etape. RCM Galaţi a jucat în deplasare la RC Bârlad, ocupanta locului III în clasament. Partida a fost atractivă şi s-au consemnat multe răsturnări de situaţie pe tabela. Băieţii antrenaţi de Dorian şi Marius Secuianu au condus cu 10-0 dar gazdele au revenit şi au marcat 20 de puncte până la pauză. RCM-iştii au încercat să revină în repriza a doua, au izbutit să reducă diferenţa, asigurându-şi totodată punctul bonus defensiv. Rezultat final: RC Bârlad - RCM Galaţi 20-18 (20-10). Pentru echipa dunăreană au marcat: Şişcan, Boboc, Popa - eseuri şi Cosmiuc - lovitură de pedeapsă. XV-ul aliniat de RCM: Leu, Cosmiuc, Mişin, Partenie, Cucu, Diacon, Popa, Dănăilă, Boboc, Budaian, Şişcan, Brânză, Purcel, Manolachi, Carabet.  Echipa gălăţeană se menţine pe locul V cu 36 de puncte şi va juca pe teren propriu cu Poli Iaşi, în ultima etapă din sezonul regulat.