01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Juniorii D de la Oţelul merg mai departe
După ce a trecut marţi cu 4-0 de CSM Focşani în jocul de debut al turneului zonal al Juniorilor D, Oţelul Galaţi a bifat miercuri după-amiază un nou succes reconfortant şi foarte important totodată în turneul ce se desfăşoară la Rm. Sărat. Jucătorii pregătiţi de Lucian Măstăcan şi Adrian Bontea au întâlnit formaţia gazdă CSM Rm. Sărat, în faţa căreia s-au impus cu 3-1 (2-1). Pentru micii oţelari au marcat: Chiriac, care a reuşit un gol de senzaţie cu o foglia seca” de la 25 de metri sub bară şi Blănaru, cu o dublă, ca urmare a unor contraatacuri tăioase ce au surprins masiva apărare a gazdelor. Formula folosită de gălăţeni a fost: Vădeanu - Anghele, Oprea, Bocăneală, Manău - Lepădatu, Al. Istrate, Chiriac, S. Istrate - Perju, Blănaru. După pauză au mai evoluat: Cristof, Ilie şi Bulgaru. „Aşa cum de altfel m-am şi aşteptat a fost un meci greu, de angajament, cu miză mare: calificarea la turneul semifinal. Chiar dacă am avut de înfruntat o echipă bazată pe  forţă, băieţii mei au reuşit să-i contracareze, au jucat mult mai bine decât în ziua precedentă şi au obţinut o victorie importantă”, ne-a declarat antrenorul Lucian Măstăcan. Ieri a fost zi de pauză, iar competiţia se va încheia astăzi, când vor avea loc partidele: CSS Slobozia - Oţelul Galaţi (ora 9.00) şi CSM Rm. Sărat - CSM Focşani (ora 10.30).