21 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În aceste zile, la Galaţi se află în plină desfăşurare Campionatul Naţional pentru juniori II. Bilanţul sportivilor care îşi desfăşoară activitatea la Centrul Naţional de Pregătire Olimpică, după primele patru reuniuni este următorul: zece medalii de aur, şapte de argint şi patru de bronz. Calculele hârtiei au fost respectate cu vârf şi îndesat joi. Conform previziunilor antrenorilor Nicolae Mihai, Costel Dimofte şi Mariana Bălan, dar şi a celorlalţi specialişti prezenţi la Naţionale, Andreea Marcovici (Liceul cu Program Sportiv/CSM Dunărea), triplă campioană europeană de juniori mici, s-a impus detaşat, câştigând categoria 69 kg. Ea a obţinut rezultatele: 75 kg la stilul smuls, 95 kg la aruncat şi 170 kg la total. În această reuniune au concurat încă două sportive de la Liceul cu Program Sportiv Galaţi: Katy Hajnalka (dublă legitimare la LPS/Crişul Oradea), care a obţinut trei medalii de argint (60/70/130), iar Sorina Matei (LPS/CSM Râmnicu Vâlcea), trei medalii de bronz (53/70/123), ambele la categoria 63 kg. Cele nouă medalii de ieri se adaugă celorlalte 12 cucerite în prima zi. Competiţia se va încheia astăzi la prânz şi au mai rămas să evolueze halterofilii gălăţeni de la CSM Dunărea.