02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liderul Metalosport continuă marşul spre titlu
Liga a IV-a gălăţeană a programat la sfârşitul săptămânii trecute jocurile unei noi etape. Echilibrul a existat, numai puţin de patru partide terminându-se la egalitate. Derbiul gălăţean Quantum - Metalosport, ce s-a disputat pe stadionul Siderurgistul, s-a încheiat cu victoria liderului, care rămâne singura echipă cu maxim de puncte.
S-a jucat pe viaţă şi pe moarte la Matca, unde gazdele au revenit în ultimele 10 minute, după ce Fulgerul a condus cu 2-0, smulgând o remiză şi la Valea Mărului, unde lucrurile s-au inversat, Avântul a condus cu 2-0 iar cei de la Muncitorul au revenit spectaculos şi au egalat în cel de-al patrulea minut de prelungiri. Rezultate complete: Unirea Braniştea - Sporting Tecuci 4-1 (oaspeţii au evoluat cu doar 10 jucători), Viitorul Costache Negri - Gloria Iveşti 1-1, Avântul Matca - Fulgerul Smulţi 2-2, Avântul Valea Mărului - Muncitorul Ghidigeni 2-2, Juventus 2007 Toflea - Bujorii Tg. Bujor 9-0 (Mihai - 3 goluri), Victoria Independenţa - Avântul Vânători 0-0, Quantum - Metalosport 1-3 (Smadu - 2 goluri). Situaţia la cei doi poli ai clasamentului: 1. Metalosport 15 puncte, 2. Unirea Braniştea 12 p, 3. Avântul Vânători 10 p... 13. Bujorii 3 p, 14. Independenţa 2 p, 15. Sporting Tecuci 1 p.