04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liderul Sporting Lieşti s-a impus abia în prelungiri la Toflea
Etapa din weekendul trecut în Liga a IV-a a fost una cu rezultate normale. Cel mai interesant joc a fost cel dintre Juventus 2007 Toflea şi Sporting Lieşti. Gazdele au condus cu 2-0 graţie reuşitelor lui Braşoveanu şi Hurmuz, dar au căzut fizic, liderul a profitat şi a marcat de trei ori consecutiv, prin D. Voicu, Scutaru şi Scutaru. De remarcat că ultimul gol, cel al victoriei, a fost izbutit în cel de-al treilea minut de prelungiri. Cei din Toflea au ratat o şansă uriaşă de a relansa campionatul. Singurul cartonaş roşu al etapei a fost acordat de intransigentul arbitrul Balaban, la Ghidigeni, pentu jucătorul Caprin. Chiar dacă a evoluat în inferioritate, Muncitorul a câştigat la limită confruntarea cu Fulgerul. Rezultatele complete: Juventus 2007 Toflea - Sporting Lieşti 2-3, Victoria Independenţa - Metalosport Galaţi 1-3, Avântul Vânători - Bujorii Tg. Bujor 6-0, Muncitorul Ghidigeni - Fulgerul Smulţi 2-1, Quantum Galaţi - Gloria Iveşti 2-1, Viitorul Costache Negri - Sporting Tecuci 3-1, Avântul Matca - Unirea Braniştea 1-1. Situaţia la cei doi poli ai clasamentului a rămas neschimbată: 1. Sporting Lieşti 48 puncte, 2. Metalosport 42 p, 3. Unirea Braniştea 34 p, ...11. Viitorul Costache Negri 16 p, 12. Avântul Matca 11 p, 13. Bujorii 10 p. În Liga a V-a, partida Recolta Munteni - Siretul Piscu nu s-a putut disputa din cauza terenului impracticabil şi va fi reprogramată.