14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Medalii de bronz la Balcaniada de Badminton
În noua şi moderna sală polivalentă „Nadia Comăneci” din Oneşti au avut loc, în perioada 1-3 iunie, Campionatele Balcanice de Badminton Juniori I (U19). Galaţiul a avut în lotul României trei sportivi (din 10) de la CS Siderurgistul Galaţi: Niţu Miruna, Tudor Florin, Simionescu Cătălina. „A fost o competiţie grea, având în vedere valoarea competitorilor, mulţi dintre ei cochetând deja cu competiţiile importante de seniori din Europa. Mai mult, Bulgaria a deplasat cea mai bună echipă, având în componenţă pe surorile Stefani şi Gabriela Stoeva (campioane europene la dublu fete U19), Stefani Stoeva fiind campioana europeană la simplu fete U17 şi ocupanta unuia din locurile 9-16 la campionatele europene de senioare! În acest context, problema câştigătoarei la echipe a fost decisă de meciul direct dintre Turcia şi Bulgaria, Bulgaria câştigând cu 4-1. În finala mică, România a învins Serbia tot cu 4-1”, ne-a precizat antrenorul gălăţean Dorel Badiu. În competiţia individuală, Bulgaria şi-a adjudecat trei titluri (simplu fete, dublu fete şi dublu mixt) şi Turcia 2 (simplu băieţi şi dublu băieţi). Cel mai bun rezultat al sportivilor gălăţeni a fost realizat de Miruna Niţu, care alături de colega ei de dublu, Adelina Marin (Bacău) a reuşit să ajungă pe locul III în proba de dublu fete, ele întâlnind în semifinală perechea campioană europeană alcătuită din surorile Stoeva. În perioada 8 - 10 iunie la Bucureşti va avea loc Cupa României pentru Juniori III (Under 13). Cu şanse importante pentru podium concurează şi doi sportivi de la CS Siderurgistul Galaţi: Hâncu Cosmin şi Chiriac Brice, ei fiind dealtfel selecţionaţi în lotul României, care va participa la Campionatele Balcanice de Badminton Juniori III, ce se vor desfăşura săptămâna viitoare, în perioada 15-17 iunie, la Istanbul, Turcia.