28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Micuţii de la Oţelul au bătut Academia Hagi şi l-au pus pe antrenorul Măstăcan să-şi lase mustaţă
În Catedrala sportului vrâncean, cum este denumită de localnici sala sporturilor din Focşani, s-a desfăşurat cea de-a treia ediţie a Cupei Municipiului Focşani la minifotbal. Competiţia, care a fost rezervată micuţilor fotbalişti de 8 ani, a aliniat la start 10 formaţii şi vreo 300 de copii. Galaţiul a fost reprezentat  de grupa 2005 de la Oţelul, antrenori Lucică Măstăcan şi Claudiu Crăciun, care a reuşit să ocupe locul IV în clasamentul final. „A fost un turneu reuşit, dar foarte obositor. Toate meciurile s-au jucat sâmbătă, iar finala mică a fost la ora 20.30 şi copiii abia mai puteau să stea în picioare. Am încercat să-i motivez tot timpul chiar am făcut un pariu că dacă învingem Academia o să-mi las mustaţă. Am câştigat cu 2-1 iar acum n-am încotro, la antrenamentul de marţi voi apărea cu mustaţă”, ne-a declarat antrenorul Lucică Măstăcan. Oţelul a obţinut rezultatele: 1-0 cu Ceahlăul P. Neamţ, 1-2 cu FC Vaslui, 3-3 cu Prosport Focşani, 2-1 cu Academia Hagi, 0-6 cu Steaua Mircea Eliade. Golgheterul competiţiei a fost Iustin Răducan, cu patru goluri, fiul directorului general de la FC Oţelul, Narcis Răducan. Lotul aliniat de Oţelul la acest turneu a fost următorul: David Adamiţă, Martin Orbu, Matei Chirilă, Ştefan Dalaban, Valentin Vasiliu, David Munteanu, Paul Popa, Antonio Dediu, Lucian Ionaşcu, Mircea Stan şi Iustin Răducan.