20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Nouă medalii gălăţene la Naţionale

Sezonul de haltere s-a încheiat. Sala de sport din cadrul Complexului „Olimpic” de la Bascov ( Piteşti) a găzduit zilele trecute ultima competiţie oficială din acest an ciudat, Campionatul Naţional pentru seniori. La competiţie au participat sportivii gălăţeni de la cele trei cluburi cu tradiţie: CSU, Dunărea şi CSS, dar şi fetele de la Centrul Naţional de pregătire olimpică pentru junioare mici. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Costel Carp (CS Universitatea) care a devenit triplu campion naţional la categ. 73 kg cu rezultatele: 120 kg la „smuls”, 145 kg „aruncat” şi 265 kg la total. Colega sa de club, Andreea Penciu a concurat la categoria 64 kg şi a reuşit să se întoarcă acasă cu trei medalii de bronz: 82 kg smuls, 101 kg aruncat, 183 kg total. De-asemenea, o evoluţie bună a avut şi Bianca Grigoraş, care a obţinut trei locuri 4 la categoria 71 kg. Cei trei sunt pregătiţi de antrenorii Costel Dimofte şi Niţu Bădărău.
CSM Dunărea, antrenori Marin Otinceanu şi Nicolae Mihai şi-a adus contribuţia la zestrea de medalii gălăţene prin Petrică Bălăuţă, triplu vicecampion naţional la categoria 73 kg: 100 kg smuls, 115 aruncat, 215 total. Alte rezultate: Liviu Mihai Afloarei, cel mai tânăr participant la masculin, locul 6 la categoria 81 kg respectiv Kaan Kamer, locul 6 la categoria 109 kg.
Fetele de la lotul olimpic îndrumate de tehnicienii Costel Dimofte şi Niţu Bădărău au obţinut rezultatele: Gabriela Ţurcanu (Constanţa) şi Gabriela Daviduţă (Bacău) - locul 1, Dorina Tofan ( Arad) - locul 2, Marcela Andrei (Botoşani ) şi Mihaela Buşe (Rm.Vâlcea) - locul 3 şi Estefania Dobre - locul 4, cu menţiunea că toate aceste fete junt junioare mici. O performanţă care trebuie menţionată a reuşit gălăţeanca Ana Maria Raţă (CS Şcolar), 13 ani, care a terminat competiţia pe locul  4 la categoria 64 kg ( 67/79/146).