28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O înfrângere şi o victorie pentru hocheiştii de la CSM Galaţi

Liga Naţională de hochei pe gheaţă a programat în cea de-a treia etapă dubla dintre CS Gheorgheni şi CSM Galaţi. Primul duel dintre cele două echipe din acest sezon a avut loc miercuri seara la Gheorgheni. Echipa gălăţeană a intrat motivată pe gheaţă şi a deschis scorul în min.4 prin Makarov, în superioritate numerică, din pasa lui Neznamov, a controlat această parte a meciului şi a ratat desprinderea. Gazdele au revenit, au egalat în ultima secundă din prima repriză şi apoi au trecut în avantaj în cea de-a doua repriză. Ultima treime s-a jucat pe contre, Yemilianenko, ajutat de Zabludovsky şi Kyrychenko a  marcat pentru 2-2, dar hocheiştii din Gheorgheni au avut ultimul cuvânt prin finlandezul Koshiranta, care a adus victoria cu un lob norocos, ce l-a depăşit pe Onodi. Rezultat final: CS Gheorgheni HC - CSM Galaţi 3-2 (1-1, 1-0, 1-1). Antrenorii Vadim Shakhraichuk şi Cornel Chiriţă au folosit lotul: Onodi - O.Biro, Rybalko, Neznamov, Skachkov, Paior - Yemilianenko, Polinin, Lymansky, Kyrychenko, Makarov - Hildebrand, Berdilă, Machala, Zabludovsky, Constantin - Nagy, Ţapu, M.Biro, Butochnov, Irimia.
Cea de-a doua partidă dintre CS Gheorgheni HC şi CSM Galaţi a avut loc joi seara pe meleaguri harghitene. Scenariul a fost diferit faţă de prima zi, gazdele au deschis scorul şi au condus după primele 20 de minute. Cea de-a doua repriză a fost albă în ciuda câtorva ocazii de la ambele porţii. Soarta meciului s-a decis în ultima treime. Echipa gălăţeană antrenată de Vadim Shakhraichuk şi Cornel Chiriţă a continuat să atace poarta adversă şi eforturile au fost răsplătite cu două goluri într-un minut, marcatori: Hildebrand, ajutat de Paior şi Kyrychenko, din pasa lui Neznamov, care au fost suficiente pentru câştigarea celor trei puncte puse în joc. Rezultat final: CS Gheorgheni HC - CSM Galaţi 1-2 (1-0, 0-0, 0-2). CSM Galaţi ocupă locul 2 în clasamentul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă, cu 14 puncte, la o lungime în urma liderului CS Gheorgheni HC. Pentru echipa care reprezintă Galaţiul vor urma două duble acasă cu: Steaua Bucureşti, pe 4-5 noiembrie şi SC Miercurea Ciuc, pe 15-16 noiembrie, toate de la ora 18.30.