16 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Cea de-a treia etapă a concursurilor naţionale de dans sportiv s-a desfăşurat în weekend la Bucureşti. Sala Agronomia a fost gazda celei de-a VI-a ediţii a Cupei Phoenix şi a primei ediţii a Campionatului Naţional de profesionişti. Un concurs bine organizat, cu o prezenţă foarte numeroasă - 394 de perechi - din toate colţurile ţării. De la această manifestare nu putea să lipsească clubul de dans sportiv Fantezia, care a făcut deplasarea la Bucureşti cu 17 perechi prezente numai la Cupă şi, pentru prima oară în istoria clubului, toate perechile s-au calificat în finală la categoriile de vârstă şi clasele la care au concurat, obţinând: şase locuri I, un loc II, trei locuri III, două locuri IV, două locuri V şi trei locuri VI astfel:
-locul I a fost obţinut de perechile: Colan Mihai - Ragea Francesca, precompetiţional 8-9 ani, Leviţchi Laurenţiu - Pătraşcu Andreea, precompetiţional 10-11 ani, Stan Răzvan - Sefer Andreea, precompetiţional 12-15 ani, Pământ Alecsandru- Marghidan Diana, clasa E 10-11 ani, Ionaşcu Dragoş - Hortolomei Anca,  clasa E latino 16-35 ani şi Lupoaie Cosmin - Radu Maria, clasa D 6-11 ani;
-locu II a fost obţinut de perechea Oprinoi Giulio - Panţuru Ana, precompetiţional 8-9 ani;
-locul III a fost obţinut de perechile: Prozan Bogdan - Mogoş Beatrice, precompetitional 4-7 ani, Neculiţă Cristian - Marcu Ioana, clasa D 12-13 ani şi Macarie Andrei - Constantinescu Alexandra, open basic latino 16-35 de ani; pe locul IV s-au clasat perechile: Lefter Rareş - Ursu Maria, precompetiţional 4-7 ani şi Daghie Alexandru - Teodorescu Laura, clasa D 12-13 ani; locul V a fost ocupat de perechile: Borcea Rarse - Pentiuc Mitzura, precompetiţional  4-7 ani şi Chihaia Sebastian - Jipescu Bianca, precompetiţional 8-9 ani iar locul VI a fost adjudecat de perechile: Vădana Rareş - Banaga Laura, precompetiţional 8-9 ani, Tarapan Valentin - Pantelimon Denisa, precompetiţional 10-11 ani şi Holoc Gabriel - Pintilie Laura, clasa E 14-15 ani. „O deplasare destul de grea, pentru că nu ne-am permis să ne cazăm o noapte în Bucureşti şi am fost nevoiţi să ne trezim dis-de-dimineaţă, dar rezultatele obţinute de sportivii pe care îi antrenăm ne-au făcut să uităm de toate greutăţile. Suntem foarte bucuroşi că toamna competiţională a debutat cu rezultate foarte bune, începând de la copiii de 5-6 ani şi terminând cu cei mari. Iată că munca noastră nu a fost zadarnică şi echipa «Fantezia» şi-a făcut pe deplin datoria, reuşind de la un concurs la altul să obţină rezultate din ce în ce mai valoroase”, ne-au declarat instructorii delegaţi la această competiţie, Dana Lefter şi Andrei Macarie. Urmează o perioadă grea în cadrul clubului, cu pregătirea perechilor de open pentru Campionatul Mondial de standard şi Cupa României, iar pentru perechile de clasă pregătirea pentru competiţiile naţionale.