07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
O victorie incredibilă cu vicecampioana Corona Braşov
După mai multe amânări, marţi seara la Patinoarul artificial din oraşul nostru s-a desfăşurat primul meci de hochei din acest sezon. CSM Dunărea a întâlnit pe Corona Braşov. Calculele hârtiei au fost răsturnate şi băieţii lui Marius Trandafir au detonat bomba. Cei 150 de spectatori care s-au încumetat să înfrunte condiţiile nu dintre cele mai bune, nu au regretat alegerea făcută pentru că au asistat la un joc interesant şi viu disputat. Prima repriză a scos în evidenţă evoluţia celor doi portari, care nu au putut fi învinşi, în ciuda eforturilor atacanţilor. Spectacolul a început de la jumătatea celei de-a doua reprize. Gălăţeanul Mărcuş a fost eliminat şi braşovenii ne-au cam înghesuit în treimea proprie, dar cehul Radim Kristen a reuşit o intercepţie, a zbughit-o pe contraatac şi nu s-a oprit decât atunci când pucul s-a odihnit în plasa Coronei. Avantajul pe tabela de marcaj a fost mărit peste alte câteva minute de conaţionalul celui care a deschis scorul, Adam Vylcil. Arbitrii au anulat apoi, just, un gol cu mâna a lui Geru, iar oaspeţii au reuşit primul gol până la pauză. Oarecum surprinzător, Corona care şi-a menajat stranierii, nu s-a regăsit nici în ultima parte, iar Dunărea a profitat şi a mai marcat o dată prin Necula. Braşovenii nu au renunţat şi cu şapte minute înainte de final, înscriu cel de-al doilea gol, dar la faza imediat următoare Geru readuce tabela la +2. Ultimele 132 de secunde au fost dramatice, Braşovul a marcat pentru 4-3 şi a scos portarul ca să forţeze egalarea, Dunărea a fost penalizată cu dublă eliminare, dar apărarea, în frunte cu bravul portar Viorel Radu a rezistat eroic. Rezultat final: CSM Dunărea - Corona Braşov 4-3 (0-0, 2-1, 2-2). Echipa gălăţeană a acumulat şase puncte şi se menţine pe locul V în LNH.