07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a terminat campionatul pe locul cinci

Sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru a găzduit duminică la prânz confruntarea decisivă pentru accederea în careul de aşi ai Ligii I la futsal dintre United Galaţi şi Spicom Sf. Gheorghe. Formaţia pregătită de David Asandei şi-a dorit foarte mult victoria în acest meci, dar din păcate presiunea prea mare şi o stare de oboseală şi-au pus amprenta asupra evoluţiei jucătorilor. Armada spaniolă de la Spicom, condusă de Redondo a făcut legea şi diferenţa pe teren, mai ales în prelungiri. United, care din min.6 l-a pierdut pe Bâgu (fractură de tibie ce va necesita şase săptămâni de imobilizare în gips), piesă importantă în angrenaj, a trebuit să alerge mereu după adversar. Internaţionalul de seniori Ivan a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, după o combinaţie reuşită cu Cojoc. Apoi niciuna dintre combatante nu a mai izbutit să marcheze până la finalul timpului regulamentar, deşi ocaziile nu au lipsit. Portarul Toniţă, celălalt internaţional din lotul gălăţean ne-a ţinut în meci prin intervenţiile sale şi s-a ajuns la prelungiri. Cei din Sf. Gheorghe au marcat de două ori dar internaţionalul de tineret Buleandră şi-a răscumpărat greşeala de la primul gol al oaspeţilor şi a reaprins speranţa în rândul suporterilor gălăţeni, puţini dar foarte gălăgioşi. Pe final, gazdele au forţat egalarea, atacând în 5, dar nu au mai avut putere şi Spicom obţine o calificare meritată în semifinalele campionatului. Rezultat final: United - Spicom 2-4 după prelungiri (1-1, 1-1, 2-3). Antrenorul David Asandei a folosit lotul: Toniţă - Ivan, Cojoc, Apostol, Tudose, Bâgu, Buleandră, Cireş, Crăciun. „Ne-am dorit foarte mult să ne batem şi în acest sezon pentru o medalie în campionat. Din păcate n-am reuşit, acum trebuie să ne concentrăm pe Cupa României şi să ne calificăm în finală pe care ne propunem s-o organizăm la Galaţi”, ne-a declarat în exclusivitate preşedintele de la United, Toader Ştefu. Manşa tur a semifinalei City'us Tg. Mureş - United va avea loc miercuri, de la ora 17.00 la Tg. Mureş, returul fiind programat pe 22 mai la Galaţi.