Oţelul a învins fără Grig

Liga a 3-a a programat în weekend partidele celei de-a 15-a etape. SC Oţelul, fără antrenorul principal Petre Grigoraş pe banca tehnică, aflat în convalescenţă după ce a suferit o intervenţie chirurgicală a jucat în deplasare cu surprinzătoarea CSM Bacău. Băcăuanii au deschis scorul după un sfert de oră, dar Cîrjan a egalat în min.41. Roş-alb-albaştrii s-au descătuşat şi s-au desprins în repriza a doua când au marcat prin: Petrache, min.71 şi Gavrilă, care a transformat în prelungiri penaltiul obţinut de Nica. Antrenorul Sorin Haraga a folosit 11-le: Ursu - Stoian, Sîrghi, Cucu, Ghiocel - Neagu, Dobre - Petrache, Păun, Nica - Cîrjan. Au mai intrat: Marquinos, Farcaş, Sevastian, Gavrilă, Răducan.
Oţelul conduce în clasament cu 35 de puncte, la trei lungimi distanţă de ocupanta locului 2, Dacia Unirea Brăila. Cele două echipe se vor duela runda viitoare, în derbiul seriei a 2-a, pe stadionul Oţelul, 17 aprilie, de la ora 17.00. Celelalte două echipe gălăţene au părăsit terenul învinse: Dacia Unirea Brăila - Sporting Lieşti 4-0, o partidă care putea să ia o altă turnură dacă în min.2 arbitrul ar fi luat decizia corectă la o fază în care un jucător brăilean a comis henţ pe linia proprii porţi, nu s-a acordat nici cartonaş roşu şi nici penalti pentru ca puţin mai târziu, Mihu să vadă roşu în faţa ochilor şi totul s-a rupt respectiv Viitorul Ianca - Avântul Valea Mărului 5-2, au marcat pentru vălmăreni: Hilohi şi Ignat.