14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a pierdut primul amical din Slovacia

Oţelul a fost învinsă în primul meci din Slovacia de divizionara secundă cehă cu nume de iluzionist, Frydek - Mistek. Gălăţenii, cu un 11 format din jucători care au evoluat pentru prima dată împreună, au jucat extrem de modest în primele 45 de minute. Cehii conduceau cu 3-0 la pauză şi germanul Weiss realiza că are mult de muncă. Oţelarii au revenit după pauză, când nou sositul Cristian Cristea a punctat de două ori şi a dus scorul la proporţii rezonabile. Divizionara secundă cehă s-a impus cu 3-2, iar rezultatul şi jocul prestat de gălăţeni au demonstrat că fosta campioană are nevoie de întăriri serioase.
Echipa gălăţeană a renunţat la serviciile lui Catană, portarul venit de la Astra 2. Junior Touranarigha a plecat şi el din cantonament după ce nu a reuşit să-l convingă pe antrenorul Weiss de calităţile sale. Marcel Advic, mijlocaşul care se afla în probe la echipa gălăţeană, a suferit o comoţie în partida cu echipa din Cehia şi a fost transportat la spital, iar starea sa este stabilă. În cantonamentul de la Poprad au sosit australianul Julius Davies şi portarul Cezar Lungu. Oţelul mai are nevoie de cel puţin încă 4-5 jucători valoroşi, pentru că mai sunt mai puţin de două săptămâni şi debutează noul sezon. În componenţa actuală, echipa gălăţeană este o candidată „îndreptăţită” la unul dintre cele şase locuri retrogradante.