04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a remizat într-un amical cu iz de Champions League
Campioana României a susţinut luni după-amiază cel mai tare amical din această iarnă. Trupa lui Dorinel Munteanu s-a confruntat cu cea condusă de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, un adversar de top din fotbalul european. Partida dintre cele două formaţii care au evoluat în grupele UEFA Champions League a fost una interesantă şi echilibrată. Roş-alb-albaştrii au demonstrat că se mobilizează altfel în faţa unor adversari din lumea bună şi au condus la pauză cu 2-0, graţie reuşitelor lui Pena (min. 8), care a marcat cu capul şi Giurgiu (min. 35), care a finalizat o pasă primită de la Neagu. Ucrainenii nu s-au împăcat deloc cu situaţia de pe tabela de marcaj şi imediat după pauză şi-au început forcingul ce s-a soldat cu golurile lui Detinho (min. 49) şi Teixeira (min. 57). Cu 17 minute înainte de final, Silviu Ilie a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, cei de la Şahtior au atacat în valuri, dar reduta „Neamţului” a rezistat eroic, ba chiar mai mult, Iorga putea aduce bucuria în tabăra Oţelului, la ultima fază, când şutul său a trecut razant cu bara transversală. Rezultat final: Oţelul - Şahtior 2-2 (2-0). Oţelarii au folosit formula: Grahovac - Râpă, Perendija (min. 67 Sârghi), Costin, Ilie - Neagu (min. 75 Ljubinkovic), Filip, Giurgiu (min. 90 Viglianti) - Antal (min. 30 Iorga), Pena (min. 62 Punosevac), Buş (min. 62 Stromajer). Din păcate, partida a făcut şi două victime în tabăra gălăţeană: Antal, care a suferit o entorsă şi Punosevac, suspect de o ruptură fibrilară. Ultimul amical este programat pe 24 februarie în compania ruşilor de la FK Rostov, urmând ca a doua zi delegaţia gălăţeană să revină, în sfârşit, acasă. Altfel, Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit ieri programul meciurilor primelor două etape din anul 2012. Formaţia gălăţeană va juca în deplasare cu Concordia Chiajna (5 martie, ora 20.30) şi pe teren propriu, cu Ceahlăul Piatra Neamţ (10 martie, ora 19.00).