11 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Până la începerea returului în Liga a III-a au mai rămas două săptămâni. Toate echipele trag tare în această perioadă, încercând să se omogenizeze. Stadionul Siderurgistul a găzduit confruntarea dintre Oţelul II şi Conpet Cireşu. Iniţial, acest joc ar fi trebuit să se desfăşoare pe un teren din oraşul vecin, Brăila, dar în cele din urmă condiţiile oferite de sinteticul din complexul Siderurgistul au schimbat planul. Oţelarii cei mici au avut iniţiativa şi au reuşit să câştige. Rezultat final: Oţelul II - Conpet Cireşu 2-1. Pentru învingători, vârful de atac Butoi a reuşit dubla, iar brăilenii au înscris din penalti. Antrenorii Damian Băncilă şi Mitică Ragea au început partida cu următorul 11: Vasiliu - Marus, Gâţă, Manea, Murgoci - Osman, Chebac, Dajbog, Adăscăliţei, Gohoreanu - Butoi. După pauză au mai evoluat: Vicol, Bârlădeanu, Vieru, Bertea, Sandu, Rusu, Samir, Enache, Stoica şi Chipirliu. Următorul amical pentru Oţelul II este programat sâmbătă la Galaţi, cu CSM Focşani 2007. Cea de-a doua reprezentantă a Galaţiului la acest nivel, Politehnica, a jucat tot pe sintetic cu CSM Rm. Sărat. După 90 de minute, partida s-a terminat nedecis, scor final 1-1. Golul studenţilor l-a avut ca autor pe Mihai Munteanu, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri. Poli va juca azi cu CF Brăila, în deplasare.