03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul II, doar o remiză acasă. Sporting a cedat la limită în fieful viceliderului

Liga a III-a a programat vineri şi sâmbătă partidele penultimei etape din sezonul regulat. Stadionul Zoltan David a găzduit partida Oţelul II - Conpet Cireşu, una cu miză uriaşă pentru play-out. Oţelarii au controlat autoritar primele 45 de minute, când au ratat câteva ocazii prin Constantinescu, Adăscăliţei şi Gavrilă, dar totuşi au reuşit să deschidă scorul prin Pungă (min. 27). Mai mult chiar, după pauză gălăţenii şi-au dublat avantajul după reuşita lui Gavrilă (min. 52), cu un şut la colţul lung ce a poposit în vinclu. Din păcate, s-a dovedit încă o dată că 2-0 este cel mai periculos scor, oaspeţii au replicat şi oarecum surprinzător au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj şi au cucerit un punct nesperat. Rezultat final: Oţelul II - Conpet 2-2 (1-0). Echipa gălăţeană a folosit 11-le: Abraham - R. Codreanu, Gâţă, Miron, Răgălie - I. Codreanu, Pungă - Gavrilă, Adăscăliţei, Pungă - Constantinescu. Au mai evoluat: Rusu, Moglan, Stanciu.
Cea de-a doua reprezentantă a Galaţiului la acest nivel, Sporting Lieşti, a jucat în deplasare cu CS Afumaţi, formaţie clasată pe locul II în serie. Partida a fost echilibrată, primele 45 de minute s-au încheiat la egalitate, dar imediat după reluarea jocului gazdele au deschis scorul din penalti, lieştenii au revenit după cinci minute înscriind prin Adamache iar apoi cei din Afumaţi au izbutit golul victoriei. Rezultat final: CS Afumaţi - Sporting Lieşti 2-1 (0-0). Antrenorul Valentin Cramer a trimis pe teren formula: Vasiliu - Scutaru, Petrea, Nastea, Dragoş Voicu - Stoica, Adamache, Postelnicu, Lovin, Bahnaşu - Gârleanu. Au mai intrat: Pavel, Ancerenco, Anastasie şi Dorojan. Celelalte rezultate ale rundei: FC Voluntari - Progresul Cernica 7-0, Dunărea Călăraşi - Callatis Mangalia 5-0, Viitorul Axintele - CS Ştefăneşti 1-1, Rapid Feteşti - Gloria Popeşti Leordeni. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul VII cu 24 de puncte şi Sporting Lieşti, locul IX cu 20 de puncte. În ultima etapă a returului, echipele gălăţene vor juca astfel: Sporting - FC Voluntari şi CS Ştefăneşti - Oţelul II.