18 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fără îndoială, echipele gălăţene care activează în eşalonul trei nu se regăsesc în acest sezon. Oţelul II s-a deplasat la finele săptămânii trecute tocmai la Suceava, unde a întâlnit pe Sporting, formaţie la care evoluează „veteranul” Mihai Guriţă, cel care a înscris multe goluri pentru gruparea oţelară, cu ceva ani în urmă. Gazdele au jucat avântat în primele 45 de minute, când au marcat de trei ori şi au tranşat disputa. După pauză, tot sucevenii s-au jucat cu ocaziile, dar gălăţenii au izbutit golul de onoare, cu trei minute înainte de final, prin Novac, din penalti. Rezultat final: Sporting Suceava - Oţelul II 3-1 (3-0). Antrenorii Dan Dobai şi Tudorel Pelin au aliniat formaţia: Abraham - Marus, Manea, Iacob, Murgoci - Chebac, Negoescu, Crişan - Novac, Iordache, Enache. După pauză au mai evoluat: Lovin, Sandu şi Văsiu, toţi trei juniori. Celelalte rezultate ale etape: CSM Focşani - Rapid CFR Suceava 1-1, ABC Stoicescu - Aerostar Bacău 3-1, Cetatea Tg. Neamţ - Ceahlăul II P. Neamţ 0-0, CS Panciu - Petrotub Roman 1-1, CSM Rm. Sărat - CSM Paşcani 0-1, SC Bacău - FCM Dorohoi 2-0. După trei runde, Politehnica şi Oţelul II se află pe ultimele două locuri în clasamentul seriei I, fără niciun punct. În etapa viitoare, programată pe 9 septembrie, echipele gălăţene vor juca astfel: Oţelul II - CS Panciu şi Ceahlăul II P. Neamţ - Politehnica.