14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul II şi Sporting Lieşti continuă lupta în play-out

Liga a III-a a programat în weekend partidele din ultima etapă a sezonului regulat. Reprezentantele Galaţiului au avut misiune imposibilă în această rundă, deoarece au întâlnit primele două clasate. Oţelul II s-a deplasat pe terenul viceliderului CS Ştefăneşti. Gazdele au tranşat disputa în primele 45 de minute, când au marcat de două ori, cu precizarea că primul gol a fost din offside. După pauză, oţelarii au fost ceva mai activi şi au irosit ocazii prin Constantinescu şi Rusu, dar tabela nu s-a mai modificat. Rezultat final: CS Ştefăneşti - Oţelul II 2-0 (2-0). Antrenorii Constantin Schumacher şi Daniel Florea au folosit formula: Vlasie - Marus, Gâţă, Miron, Răgălie - I. Codreanu (min.58 Vasilache), Dajbog - Stanciu (min.58 Ciurea), Onea, Rusu - Constantinescu (min.90 Bucur). Sporting Lieşti a primit vizita liderului FC Voluntari. Lieştenii au jucat cu multă ambiţie, au egalat în mitanul al doilea prin Nastea, după ce oaspeţii deschiseseră scorul din penalti. Pe final, cei din Voluntari au izbutit golul victoriei şi au plecat acasă cu toate punctele în traistă. Antrenorii Valentin Cramer şi Ionel Crihană au aliniat 11-le: Vasiliu - Scutaru, Lovin, Teleagă, Dragoş Voicu - Ancerenco, Nastea, Daniel Voicu, Stoica - Bahnaşu, Gîrleanu. Au mai intrat: Pavel, Dorojan şi Anastasie. Campionatul va continua cu faza a II-a. Ambele echipe vor încerca să scape de la retrogradare în play-out unde se vor duela cu Callatis Mangalia, Conpet Cireşu şi Rapid Feteşti. Cea de-a şasea echipă Progresul Cernica a declarat forfait pe ultima sută de metri.