29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul îşi face turaţia pentru campionat
Joi seara, în Olanda, la Helssum, Oţelul a disputat cel de-al doilea amical, adversar fiindu-le formaţia Al Faisaly, care a terminat pe locul opt sezonul în Arabia Saudită. Băieţii lui Dorinel Munteanu au controlat ostilităţile dar au ajuns mai greu la poarta adversă şi din acest motiv au obţinut victoria pe final, în ultimele 10 minute. Scorul s-a deschis în min.81, Silviu Ilie a executat o lovitură liberă, Sipovic s-a descotorosit de marcaj şi, cu latul din 7 metri, a spart gheaţa de pe tabela de marcaj. Cu cinci minute înainte de final, Inkanko l-a servit excelent cu o centrare de pe dreapta pe Giurgiu, care nu l-a iertat pe portarul advers şi a închis tabela. Rezultat final: Oţelul Galaţi -Al Faisaly 2-0 (0-0). Formula folosită de antrenorul Dorinel Munteanu a fost: Grahovac - Râpă, Benga, Perendija (min.74 Sipovic), Ljubinkovic (min.77 Mardare) - Filip (min.67 Ilie), Giurgiu - Iorga (min.63 Inkango), Stromajer (min.74 Punosevac), Buş (min.58 Ogbuke) - Pena (min.84 Murgoci). Următorul joc este programat sâmbătă împotriva belgienilor de la Waasland Beveren. Altfel, Liga Profesionistă de Fotbal a stabilit programul şi televizările din primele două etape. Roş-alb-albaştrii vor debuta în noul sezon la CSMS Iaşi, pe 22 iulie (ora 19.00, Digi Sport 1) iar primul meci în faţa propriilor suporteri, cu Rapid, se va disputa pe 30 iulie, de la ora 20.20 (Antena 1 şi Dolce Sport).