03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul, la prima victorie

Trupa lui Ewald Lienen şi-a continuat programul de pregătire la Marbella iar vineri seara a susţinut al doilea amical din această iarnă împotriva formaţiei bulgare Lyubimets 2007. Oţelul a început cu următorul 11: Goicoechea - Marus, Mişelăricu, Sîrghi, Miron - Giurgiu, Cooper - Adăscăliţei, Sevillano, Băjenaru - Tudorie. Prima repriză a fost interesantă, roş-alb-albaştrii au avut mai mult iniţiativa şi au irosit câteva ocazii: Adăscăliţei (min.11), Sevillano (min.17), Cooper (min.19). Fost la AS Roma, portarul Goicoechea, la primul joc în tricoul Oţelului, şi-a arătat calităţile încă din min.15, când a apărat penaltiul executat de Valchanov. Gălăţenii au deschis scorul în min.43, Sevillano a zguduit transversala, iar Adăscăliţei, pe fază, cu capul a deschis scorul. Repriza a doua s-a început de către echipa noastră cu o distribuţie nouă: Simaitis - Miron, Moglan, Sipovic, Popescu - Filip, Milea - Gavrilă, Astafei, Pungă - Henrique. Din min. 65 a revenit pe teren şi directorul sportiv Viglianti care a fost introdus în locul tânărului Miron. Bulgarii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în min. 73 dintr-un penalti provocat de Sipovic. Cu şase minute înainte de finală, Gavrilă a transformat cu măiestrie o lovitură liberă de la vreo 25 de metri şi ne-a adus victoria. Rezultat final: Oţelul - Lyubimets 2-1 (1-0).
Cel de-al treilea amical pentru oţelari este programat în această seară împotriva celor de la Lokomotiv Plovdiv, formaţie care a transferat cinci jucători români. În cursul zilei de sâmbătă, conducerea clubului a parafat transferul fundaşului italian Giuseppe Prestia, de 20 ani, internaţional de juniori la toate categoriile de vârstă. Prestia a fost împrumutat până în vară, cu opţiunea de a fi cumpărat definitiv de gruparea roş-alb-albastră.