Luni, 21 Septembrie 2015 00:00
Publicat în Sport
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Asta a fost scandarea preferată a galeriei sâmbătă la finalul partidei Oţelul - Bucovina Pojorâta, din cea de-a IV-a etapă a Ligii a II-a. Chiar dacă sunt în pragul falimentului, decizia finală a Tribunalului urmând să fie pronunţată pe 23 septembrie, fotbaliştii lui Daniel Florea, îmbrăcaţi cu un echipament nou, au încercat să se gândească doar la meci şi au reuşit în cele din urmă să-şi mai adauge trei puncte în clasamentul. Partida a început tare şi Cârjan a fost foarte aproape să deschidă scorul, după ce l-a presat pe portarul oaspeţilor Puianu şi i-a blocat degajarea. Oaspeţii puteau să deschidă scorul în min.16 dar şutul lui Coman a nimerit bara. Prima repriză a fost una modestă, Bucovina având o posesie mai bună. Muştruluiţi la cabine, roş-alb-albaştrii au intrat motivaţi pe teren şi au deschis scorul în min. 47, Chipirliu a centrat perfect de pe dreapta, iar Cârjan, din 6 metri a reluat în plasă. Oţelarii au prins curaj şi în min. 73 au majorat diferenţa de pe tabelă: Chipirliu a făcut o cursă temerară, a şutat puternic, golkeperul Bucovinei a respins în faţă, iar Miron l-a taxat pentru 2-0. Abia repusă mingea de la centru, Buhăianu a profitat de o gafă şi l-a surprins pe Grecu cu un lob. Oaspeţii au prins curaj şi au forţat egalarea, dar reduta gălăţeană nu a mai cedat. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Bucovina Pojorâta 2-1 (0-0). Echipa gălăţeană a folosit formula: Grecu - Marus, Cojoc, Asanache, Murgoci - V.Ştefan (min.71 Tătar), Dajbog - Chipirliu, Istrate (min.85 Codreanu), Miron - Cârjan. Mai trebuie precizat faptul că meciul a început cu aproape 15 minute întârziere din cauza unor probleme cu viza medicală a lui Asanache rezolvate în timp regulamentar de oficialii gălăţeni. La final, jucătorii au sărbătorit alături de suporteri şi s-a scandat la unison „Oţelul nu moare”. Să sperăm că Tribunalul va avea urechi să audă şi va lua cea mai înţeleaptă decizie. Oţelul a urcat pe locul VII cu şase puncte.