29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul s-a calificat matematic în play-off, Sporting a revenit pe locul 4

Liga a 3-a la fotbal a programat sâmbătă partidele celei de-a 15-a etape, ultima din acest an. SC Oţelul Galaţi a jucat pe teren propriu cu Dinamo Bacău. Oţelarii lui Dorinel Munteanu au fost concentraţi, au jucat cu motoarele turate şi şi-au asigurat o victorie consistentă încă din prima repriză când au înscris de patru ori. Rezultat final: SC Oţelul - Galaţi - Dinamo Bacău 5-0 (4-0).
Au marcat: Neagu (min.19), Cisotti (min.24 din penalti), Cricimar (min.26 din penalti), Jardan (min.42 şi min.56). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început partida cu 11-le: Uţiu - Rus, Yabre, Ghiocel, Niculae - Neagu, D.Cireş, Jardan - Cisotti, Cricimar, Nica. Au mai intrat: Cîrjan, Vaştag, Farcaş, M.Cireş, Râpan. Cu această victorie, echipa gălăţeană şi-a asigurat matematic calificarea în play-off cu trei etape înaintea încheierii sezonului regulat.

Sporting stinge lanterna

Sporting s-a deplasat în fieful lanternei Sportul Chiscani. Lieştenii au respectat calculele hârtiei, au dominat cu autoritate meciul şi au obţinut o victorie lejeră. Sporting a marcat de patru ori prin: Mihu şi Chiriac, în prima repriză, respectiv Călin şi Maftei, în partea a doua, a mai trimis de trei ori mingea în bară: Cucu, Bîrlădeanu, Grigoraş şi a irosit şi un penalti prin Iancu. Rezultat final: Sportul Chiscani - Sporting Lieşti 0-4 (0-2).
Antrenorul Cristian Brăneţ a folosit formula: A.Brăneţ - Chiriac, Maftei, Voicu, Drăgan - Mihu, Cucu, Stan, Iancu - Bîrlădeanu, Cucu. Au mai jucat: Grigoraş, Bucevschi, Milea, Iftimie. Lieştenii au urcat pe locul 4, ultimul care asigură prezenţa în play-off, cu 28 de puncte. După 15 etape, SC Oţelul ocupă fotoliul de lider cu 37 de puncte, iar Sporting a urcat pe locul 4, ultimul care asigură prezenţa în play-off, cu 28 de puncte. Campionatul se va relua în luna martie 2022.