14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Miercuri seara, la baza sportivă „Alpha Sport Center” din Larnaca, formaţia antrenată de Dorinel Munteanu a susţinut cel de-al doilea amical din seria de şase, împotriva celor de la Pyunik Erevan. 11-le de start gălăţean a fost: Brăneţ (min. 31 Abraham) - Cojoc, Sârghi, Perendija, Petean - Neagu, Filip - Buş, Viglianti, Borbely - Pena. Roş-alb-albaştrii au controlat clar primele 45 de minute. A fost ziua argentinianului Viglianti care a reuşit o dublă în prima jumătate de oră: mai întâi a deschis scorul, în min. 3 cu un şut la colţul lung pentru ca în min. 28 tabela să arate 2-0, după un şut din şapte metri. În ultimul minut al primei reprize, Filip a centrat în careu de unde Borbely cu un şut imparabil l-a executat pe golkeperul armean. „Munti” a început mitanul al doilea cu o altă distribuţie: Abraham (min. 62 Grahovac) - Cojoc, Mişelăricu, Costin, Sipovic - Giurgiu, Ibeh - Iorga, Paraschiv, Ochiroşii - Punosevac. Oţelarii au continuat să conducă ostilităţile dar nu au reuşit să mai perforeze poarta adversă. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Pyunik Erevan 3-0 (3-0).

Râpă, omul decisiv la Naţională

Tot miercuri, în localitatea Paralimni s-a disputat finala mică a turneului Cyprus Cup între România şi Cipru. După un joc dramatic, formaţia condusă de Răzvan Lucescu s-a impus cu 5-4 după executarea loviturilor de departajare. La finalul celor 90 de minute regulamentare scorul a fost 1-1. Penaltiul decisiv a fost transformat de Râpă, care a fost integralist. Sălăgeanu, a debutat la Naţională, ba mai mult a fost titular fiind schimbat în min. 66 cu Raţ. De asemenea, S. Ilie a fost prezent şi el pe teren în ultima jumătate de oră. Cei trei internaţionali gălăţeni s-au mutat de ieri în Larnaca acolo unde astăzi, de la ora 17.30, Oţelul va juca cu MKS Korona Kielce din Polonia.