19 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul şi Sporting au obţinut primele victorii din 2022

La sfârşitul săptămânii trecute, echipele gălăţene care se pregătesc pentru partea a doua a sezonului Ligii a 3-a, au susţinut primele meciuri amicale. SC Oţelul şi-a făcut încălzirea cu Covurluiul Tg. Bujor din Liga a 4-a, pe care a învins-o cu 6-0 (3-0). Marcatori: Cîrjan 2 goluri, Sîrghi, Râpan, Nica, Green. Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit două formule: Dur-Bozoancă - Rus, Sîrghi, Ghiocel, Nedelea - M.Cireş, Neagu, Jardan - Cisotti, Cîrjan, Cricimar, repriza 1 respectiv Ursu (Paharnicu) - Onciu, Yabre, Hagiu, Ţica - D.Cireş, Adăscăliţei, Savu - Râpan, Green, Nica. Următorul amical este programat miercuri, 9 februarie, cu Astra Giurgiu, care activează în Liga a 2-a.
Sporting Lieşti a învins colega de serie Sportul Chiscani, scor final: 4-0 (2-0). Au marcat: Grigoraş, Iordache, Călin, Voicu. Antrenorii Cristian Brăneţ şi Daniel Lovin au început cu formula: Vădeanu - Bucevschi, Voicu, Sevastian, Năstase - Iordache, Bîrlădeanu, Iancu, Stancu - Grigoraş, Călin. După pauză au mai intrat: Maftei, Milea, Iftimie şi Sergiu. Lieştenii caută un adversar pentru miercuri, iar pe 12 februarie vor întâlni Victoria Traian.